Jedna půjčka, druhá a třetí. Někdy se to může v životě stát, že člověk splácí až tři půjčky. Stačí si půjčit třeba na mobil, pračku a pak na opravu domu.  Pokud máme více jak jednu půjčku, tak to snižuje naši bonitu, tedy platební schopnost, protože máme velkou zátěž. Ovšem existuje nástroj na vylepšení této situace – konsolidace půjček.

3 v 1

Konsolidace půjček je finanční nástroj, který nám umožňuje sloučit dvě a více půjček do jedné půjčky. Pokud splácíme více půjček, tak to má mnoho nevýhod. Tyto půjčky budou mít různý úrok, různé datum splátky, rozdílné poplatky a různorodé podmínky pro prodloužení půjčky. Navíc tato kvantita půjček má také vliv na psychiku, protože člověk myslí na počet půjček.

Konsolidace = z latinského slova consolidus, znamená upevnění a ustálení. Sjednocením půjček se finanční situace upevní. Po konsolidaci půjček člověk splácí jednu sumu, v konkrétní čas a za jeden úrok, který může být nakonec nižší.

Jaké půjčky spadají pod konsolidaci půjček?

Většinou pod konsolidaci spadají půjčky, kreditky, leasingy a kontokorenty.  Konsolidace půjček se většinou týká právě kreditních karet, protože na kreditní kartu si většinou půjčíme, protože jsme si chtěli koupit něco hned.  Konsolidace můžeme využít i v momentě, kdy žádáme o druhou půjčku.

Společnost, která nám konsolidaci nabízí, tak buď ze splácené částky splácí naše závazky (jednu sumu přerozděluje na menší) anebo nám připraví potřebné podklady k tomu, abychom mohli naši půjčku nechat převést k ní, tzv. pod jednu střechu.

Jak na to?

Nejdříve se podíváme na nabídky konsolidace půjček Ty mohou být různé. Též si rozmyslíme, co vlastně od konsolidace půjček očekáváme. Někdo chce snížit úrok splácení, protože má dvě půjčky na kreditních kartách a aktivní kontokorent, další zase potřebuje sloučit půjčky do jednoho termínu v jiný čas splácení, protože třeba změnil své zaměstnání a výplata mu chodí v jiný den.

Na webech finančních společností jsou většinou kalkulačky, které nám umožňují spočítat si úsporu díky konsolidaci. Stačí vyplnit potřebné údaje. Přesto je třeba dbát na to, u koho si půjčujeme.

Následně kontaktujeme operátora finanční společnosti nebo prostřednictvím webu zažádáme o konsolidaci. Většinou je třeba doložit kopii občanského průkazu a kopie smluv o půjčkách které máme.

Poplatky jako hlavní téma

Máme-li problém se splácením, a proto volíme konsolidaci jako řešení, které nám má odlehčit, tak je dobré myslet na dodatečné bankovní poplatky. Při žádosti o konsolidaci je dobré se na to ptát, protože jsou to právě různé poplatky, které mohou vše velmi zdražovat. Jaké tedy budou poplatky po konsolidaci?

Konsolidace typu „udělej si sám“

Svým způsobem je možné si konsolidaci zařídit samostatně tím, že si vezmeme jednu hlavní půjčku, kterou vyrovnáme naše aktuální malé půjčky. Toto často umožňuje Zonky, které nabízí půjčky za nižší úrok, než je úrok na kreditní kartě. Nevýhodou tohoto přístupu je, že musíme sami vše vykomunikovat, na chvíli se nám na kontě objeví částka v +, ale tu musíme opět odevzdat. Pokud konsolidaci provádíme přes finanční společnost, tak ona sama by nám měla minimálně připravit formální podklady pro převedení půjčky – případně nám může pomoci právní radou.