Jet pod stan! Je pěkné mít trochu dobrodružství, stan nám může ušetřit peníze za ubytování a může stmelit naši rodinu. Též jsou prázdniny pod stanem vnímány jako odpočinek od počítače a města. Problém je, že naše představa prázdnin pod stanem může být jiná, než je realita, a to především v tom, že si na takovýchto prázdninách uvědomíme, že vlastně město a počítač potřebujeme k životu více, než bychom si mohli připustit. Čím to?

Pod stan s rozumem

Není stanování jako stanování. Můžeme vyjet pod stan na divoko, do kempu anebo na příměstské stanování. Čím divočejší naše stanování má být, tím lepší výbavu potřebujeme. Nejen, že musíme koupit stan a jiné věci, ale také potřebujeme vybavit naše auto – aby se vše do něj vešlo a nezapomněli doma naši tchýni (to je samozřejmě žert). Vydat se pod stan bude vyžadovat investici, možná bude potřeba vzít půjčku, ale tato investice je při dobré péči a skladování stanu jednorázová. Jet na prázdniny pod stan je vyjádřením jakési svobody a kontaktu s přírodou. Čím jedeme dále od města, tak také budeme muset myslet na to, jak to uděláme s jídlem. Kde vařit, čím vařit, v čem vařit a především, jak skladovat potraviny. Pokud se takto zamyslíme a zjistíme, že bychom celý týden museli jíst guláš a chléb s paštikou, protože nic jiného neumíme uvařit, tak je dobré zvážit i jinou variantu. Je pravda, že chlap na pivu vydrží poměrně dlouho, a pivo je výživné, ale nelze ho dávat všem členům rodiny.

Příměstský tábor

Zajímavou akcí může být příměstský tábor. Jedná se o stanování na okraji města. Příkladnou akcí u nás v Čechách jsou Akademické týdny. Jedná se o zajímavou akci, kde člověk může být celý týden pod stanem, ale je zde možnost stravování a koupelen – tedy všeho co máme doma v kombinaci spánku ve stanu. Na Akademických týdnech se člověk může účastnit zajímavých přednášek, koncertů anebo může vyjet do okolí města po zámcích, do kavárny, a tak se dostane k wifi, pokud by bylo opravdu potřebné a uspokojit tak náš wifi absťák. Jedná se o cenově dostupný tábor, na který není třeba si brát půjčku, případně jedině na pořízení stanu a menšího vybavení.

Jaký stan koupit?

Na výběr je mnoho stanů do různých podmínek. Abychom si na stan nemuseli brát velkou půjčku, tak je dobré zvážit, na jakou dobu budeme jezdit stanovat. V našich podmínkách se nejezdí stanovat v chladných jarních či podzimních měsících, ale spíše v létě. Potřebujeme tedy především stan, který je nepromokavý. Je třeba se ptát na vodní sloupec anebo možnost jakéhosi „nadstřešní“, jinak řečeno dodatečné plachty. Jsou stany jedno nebo dvou plášťové.
Též je také dobré zvážit, jak jste technicky zdatní – zvláště my chlapi. Nejvíce komické je se dívat na chlapa, který v přítomnosti ženy nebo přítelkyně bojuje se stanem jako princ Bajaja. Takže hledejme t takový stan, který je opravdu jednoduchý na postavení a třeba si před nákupem stáhněte od výrobce manuál. Na stan, zvláště rodinný možná bude potřeba vzít si půjčku.

Mobilní nábytek

Dnes již nejsou ty časy, kdy se prostě na zemi dala deka a jedlo se. Dnes se stanuje po „americku“, kdy máme též mobilní nábytek – židličky, stolečky, lehátka atd. Tento nábytek se může vyplatit, pokud máme menší stan a dostaneme se na místo, které nemusí být blátivé samo o sobě, ale z našeho chození po něm. Je-li zima a vlhko, tak nám vyšší sezení pomůže být v suchu. Pokud bychom si brali půjčku na rodinný stan, tak je možné zkusit tlačit na prodejce, aby nám takový nábytek dal ke stanu gratis anebo s velkou slevou.

Přenosná toaleta

Může se to zdát jako malichernost, ale je dobré se zmínit o potřebě přenosné toalety, zvláště pro ženy 😊.

Kuchyň a nádobí

Nebudeme-li mít při kempování pod stanem možnost dostupu do koupelny či kuchyně, tak je třeba sehnat základní vybavení. Dnes to není zas tak složité. Je možné pořídit solární sprchu, speciální rozkládací skříňku se škobkem na umytí nádobí či čehokoliv jiného, filtrovací konvici na vodu a skládací kanystry s vodou. Celý komplet nemusí vyjít draho. Pokud bychom měli zdroj elektrické energie, tak můžeme mít s sebou i přenosnou minipračku, ale ne to už budeme možná potřebovat dodatečnou půjčku.

Stanování solární

Dnes se společně se stanem vyplatí koupit solární komplet, abychom měli dostup do elektrické energie, nejen pro naše telefony, ale pro rádio, notebook, či jiné elektrická zařízení. Notebook při stanování? Bohužel, často to tak je. První dva dny nám nebude chybět, ale za chvíli můžeme mít tendenci zjišťovat, co se ve světě děje, napsat něco do práce anebo si prostě pustit nějaký film. Zajímavým řešením může být solární sada od firmy ZeroGoal, která nabízí přenosnou baterii a skládací solární panely. Tato sada vyjde sice dráž a možná bude potřeba si na ni vzít půjčku, ale je to dobrá investice, neboť takovou to sadu je možné vždy poměrně dobře prodat. Též jsou levnější solární sady z Číny, které jsou vhodné například jen na svícení ve stanu. Též existuje solární odpuzovač komárů. Je hezké jet do přírody, ale zjistíme, že příroda není jen Božím rájem, ale že si na nás nějaké malé otravné potvůrky budou chtít pochutnat.
Koupit vše v kompletu za pomoci půjčky může být výhodné, protože již budeme mít vše při sobě a jen budeme splácet tuto jednorázovou investici. Navíc, pokud bychom všechno nakupovali u jednoho prodejce, tak máme vyjednávací prostor pro získání půjčky.
Pokud se vydáme na nákup našeho outdoorového vybavení, je dobré mít rozjednanou nebo připravenou půjčku. Nikdy nevíme, jestli se nám podaří získat velmi atraktivní nabídku a pak by byla škoda o ni přijít, jen proto, že nám chybělo pár tisíc na kvalitní vybavení.