Stará obchodnická moudrost říká: „Dej zákazníkovi slevu a on se k tobě vrátí.“ Tato sleva byla dříve vždy individuální a dnes se s ní těžko můžeme setkat, protože obchodníci nabízejí „kolektivní slevu pro všechny“ s cílem využít psychologicky-manipulativních principů působících na člověka. Jak se dnes v takovém prostřední pohybovat a jak získat tu starou dobrou „individuální slevu“?

MŮŽEŠ KOUPIT IHNED

Jednou z komplexních manipulací je možnost koupit zboží ve slevě nebo za akční cenu ihned. Tato marketingová manipulace je velmi promyšlená a využívá nerozhodnosti zákazníků anebo jejich únavy z hledání produktu. Mnohé lidi napadne zajet se podívat na pračku nebo myčku do většího elektrocentra s cílem obhlédnout nabídku a podívat se na výrobek tak jak je v realitě. Cílem není nakupovat. Ale co se může v obchodě stát?

Budou na nás útočit různé slevy, a nakonec mezi širší nabídkou na jednom místě může člověku vpadnout do oka nějaký produkt za výhodnou cenu. To je okamžik, kdy může začít dilema. „Mám to koupit tady nebo mám hledat ještě někde jinde?“ Nemám u sebe kartu, hotovost, mám se sem vracet?“ „Nebude to již prodané, až se vrátím?“ V tomto momentě začne působit marketingová masáž „ihned“, která odstraňuje všechny překážky, které by nám mohli bránit v okamžitém nákupu.

Půjčka „ihned“

V každém velkém obchodním centru je někde místo, kde je nabízená „půjčka ihned“. Půjčka ihned sama o sobě může i nemusí být výhodná, ale v obchodním centrum se sází na to, že využijete nabídek na půjčku přímo na místě – zvláště, chybí-li vám peníze. Ale proč využít jen tuto půjčku? Může být jiná „půjčka ihned“ k dispozici? A vyplatí se někdy taková půjčka ihned?

Kdy se vyplatí „půjčka ihned“?

Když kupujeme dražší zboží, za které máme vydat více peněz a můžeme tak očekávat něco navíc. Zajímavým příkladem slevy může být nákup pračky se sušičkou. Je dobré koupit pračku se sušičkou nebo pračku a sušičku zvlášť a v domě je dát nad sebe? Dnes je opravdu možné potkat takovou zajímavou nabídku, kdy je možné koupit pračku i plnohodnotnou sušičku. Jistě – atraktivita této nabídky bude odvislá od našich potřeb. Jinak bude působit na seniora žijícího v malém panelovém bytě a jinak na rodinu s dětmi ve větším domě. Jinak bude působit na rodinu, kde musí hlídat čistotu kvůli alergiím a jinak na rodinu, která má krásný bytelný sušák na zahradě nebo prádelnu v domě. Předpokládejme, že nabídka je atraktivní – kdy je půjčka výhodná?

Krátkodobá půjčka ihned

Předpokládejme, že máte pravidelný příjem, ze kterého si můžete dovolit odkládat na splátky nějakou částku. Půjčka ihned o menší částce nemusí být výhodná, co do úroků, ale co do času splacení. V kombinaci vložení vlastní úpor a malé půjčky nemusí být půjčka ihned velikou zátěží. Pokud menší částku splatíte během 3-6 měsíců, tak pak můžete dále v klidu žít a nemusíte myslet na to, že je třeba něco zaplatit. Je to výhodné? V širším kontextu ano – mám dva plnohodnotné spotřebiče a rychlou půjčku splacenou v kratším čase. Že byli dražší úroky? Je možné napsat – bezdlužnost také něco stojí a je dobré do bezdlužnosti investovat.

Lákavé elektrokolo

Dalším zajímavým případem slevy či akční ceny může být nabídka elektrokola za lákavou cenu. Přesto je jeden problém. Cena je taková, že musím vydat více peněz najednou – a to se člověku nechce, protože chce mít v peněžence finanční polštář. Jak takové dilema vyřešit?

Půjčka ihned může být zajímavým řešením. Člověk může postupně splácet daný obnos a v případě potíží doplatit nesplacený zbytek z finančního polštáře, který má. Jen je potřeba se dobře vyptat na podmínky dřívějšího splácení, přečíst smlouvu, aby v ní nebyly skryté poplatky za předčasné splacení úvěru. Opět otázka – je to výhodné? Z finančně-matematického hlediska jistě ne, ale z hlediska duševní pohody ano. Život s vědomím, že mohu rychlou půjčku kdykoliv bez problému doplatit, je velkým luxusem.

Půjčka mimo obchodní centrum?

Nenechme se vtlačit dilematy nakupování do využití půjčky přímo v místě obchodního centra. Je dobré se podívat na případné „půjčky ihned“ před nákupem anebo se někde na chvíli posadíme a na našem mobilu nebo tabletu se podíváme na nabídky v internetu, které lze rychle vyřídit. Mít možnost koupit dražší zboží i za pomoci půjčky mimo supermarket nám dává větší svobodu a nedostaneme se do pasti dilematu „Mám to koupit či ne.“

Rychlá půjčka bez tlaků

To nejhorší, co se může stát, že člověk podlehne slevové nabídce, vezme si prodejcem nabízenou „půjčku ihned“ na velký obnos, kterou pak má problémy splácet či ji splácí na hraně. K čemu to vede?

  • K tendenci vykrýt rychlou půjčku jinou rychlou půjčkou
  • K tomu, že nám radost ze zakoupené věci nakonec zhořkne.
  • K dluhové pasti

Obchodníci bez slevových tabulí dnes neumějí existovat, protože si lidé slevy žádají a chtějí je. Přesto ne každá nabídka musí být falešná, ale též nemusí být vysloveně výhodná. Různé internetové vyhledávače a aplikace (Kupi, Heureka, etc…) nám pomohou vybrat výhodno nabídku. A proč nekoupit produkt, který chceme a získat k němu něco navíc? Chceme-li tedy individuální slevu, musíme si ji ulovit za pomoci těchto vyhledávacích on-line nástrojů.

Nenechme na sebe slevy jen útočit, ale aktivně je vyhledávejme a porovnávejme. Říká se, že cena je smluvní. Ale to platilo pro doby, kdy se o ceně skutečně na tržišti smlouvalo. V dnešní době bychom měli ceny správně označovat jako „cena srovnávací“, neboť naši individuální slevu je možné získat jen skrze srovnávání a porovnávání pevných nabídek. A nakonec – kdo nejvíce ušetří? Ten, kdo ví, co chce.