Nákup vaší první kryptoměny je vzrušující, děsivý, inspirativní, osvěžující – jinými slovy, můžete zažít plnou škálu všech emocí a pocitů, aniž byste vyšli z domu. Pokud se bojíte vydat se touto cestou a váháte, odkud začít, přinášíme vám úplného průvodce pro začátečníky k nákupu kryptoměny. Kterou kryptoměnu si vybrat? Kde ukládat své peníze? Jakou jachtu si koupit za váš první milion? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek najdete zde.

Pokud tedy chcete investovat do kryptoměny, měli byste se rozhodnout:

  • Co koupit

Jakou kryptoměnu vybrat? Bitcoin je bez debat tou nejpopulárnější kryptoměnou (a nejhodnotnější) na světě. Jeho cena roste každým dnem a možná jste už slyšeli mnoho úžasných příběhů o lidech, kteří díky investicím do bitcoinu zbohatli (jako např. slavný Norský student, který koupit pár bitcoinů v roce 2009 za 27$, zapomněl na ně a o pár let později, když dosáhly hodnoty téměř milionu dolarů, vybral pětinu svého kapitálu a koupil si nádherný byt v módní čtvrti Osla).

Mnozí finanční experti si však myslí, že tak neuvěřitelný růst bitcoinu je abnormální a může přes noc závratně klesnout. Nevkládejte tedy všechny vaše naděje do bitcoinu, věnujte pozornost i jiným kryptoměnám. Ether, podporovaný platformou Ethereum, se umístil na druhém místě žebříčku top-crypto. Někteří analytici předvídají, že Ethereum bude v brzké budoucnosti nejlepší světovou kryptoměnou. Zkuste investovat ne do jedné, ale do více kryptoměn – vytvoříte si dobrou zálohu. Můžete si vybrat ze širokého spektra existujících kryptoměn – Dash, Ripple, Monero a mnoho dalších, a také se snažte sledovat trendy a investujte do novějších, které vznikají každým dnem a mohou se v budoucnu stát profitabilními.

  • Kde koupit

Obrovské množství burzovních a platebních služeb umožňuje nakupovat a ukládat bitcoin, ethereum a další. Burza vám umožní nakupovat/prodávat/konvertovat kryptoměnu, stejně tak jako ji stahovat. Většina burz poskytuje virtuální nebo plastové karty, které převádějí náležité peněžní částky z krypto formy na státem uznávanou měnu, když nakupujete. Aby se předcházelo praní špinavých peněz, jsou uživatelé žádání o ověření účtu zasláním dokumentů prokazujících jejich totožnost a osobní údaje (řidičský průkaz, občanský průkaz a jiné). Ověřené účty mají vyšší limity pro nakládání s finančními prostředky a výběr prostředků.

Seznamte se s rozdíly mezi směnami, pročtěte si komentáře uživatelů a rozhodněte se, která služba je pro vás nejvíce důvěryhodná a vhodná. Je lepší si vybrat si burzu, která je geograficky blíže. Spadá-li pod stejnou jurisdikci, jako vy, bude jednodušší řešit jakékoliv problémy, které se mohou objevit.

Věnujte pozornost nejen burzám, které mají víceméně dlouhou historii a jsou známé ve světě kryptoměny, ale prozkoumejte i nové služby a startupy – někdy mohou nabídnout více než burzy vzniklé při zrodu bitcoinu. Musíte být nestranní a nepokrytě je umět vyhodnotit – schopnost udržet si perspektivu je klíčovým faktorem k úspěchu ve světě kryptoměny.

  • Kdy koupit

Kryptoměna je naprosto nepředvídatelná a její míra závisí na různých faktorech. Zde se nedají uplatnit obecná pravidla obchodování s akciemi. Spousta lidí nekoupila bitcoin za $1,000, protože to vypadalo, že cena už více nevzroste. V době psaní tohoto článku se 1 bitcoin rovná $7,500. Mnoho potenciálních investorů ho nyní nenakupuje, protože to vypadá, že výše se již nevyšplhá. Ale v podstatě nikdo neví, jaká bude cena bitcoinu zítra.

Neuspěchejte to, nejprve si prostudujte co nejvíc o nejnovějších změnách cen a očekávaným budoucím tendencím. Musíte zpochybňovat a analyzovat každou informaci, kterou obdržíte – myslete na to, že dnes mají všichni přístup k internetu a tok informací je plný nespolehlivých zdrojů. Věřte faktům, nikoliv slibům. Někdy se ve správný čas vyplatí i vzít si úvěr.

Odborníci tvrdí, že nejlepší čas na nákup je, když se po nějakou dobu cena stabilně drží na relativně nízké úrovni. Nenakupujte velké množství kryptoměny, když její cena výrazně poklesla, s nadějí, že zase vzroste – může se to samozřejmě stát, ale riziko je příliš vysoké. Nikdy nechytejte padající ostří.

Obchodování s kryptoměnami je umění. Zatímco je jednoduché ho analyzovat a najít vysvětlení změn sazeb v retrospektivě, je obtížné předvídat jeho vývoj v budoucnosti. Buďte tedy vždy připraveni na nečekaný zvrat událostí.

  • Jaké vybrat taktiky

Cenové výkyvy jsou pro kryptoměnu typické, takže musíte být dostatečně flexibilní, abyste se přizpůsobili zvláštnostem a výzvám v této sféře. Samozřejmě můžete pouze investovat a čekat několik let v naději, že cena vzroste a vy získáte desetinásobek (takzvaná “kup a drž” strategie) – jedná se o nejvíce pasivní příjem, který můžete získat, ale vždy je tam riziko, že cena najednou klesne a vaše dlouhodobá investice vám nepřinese žádný profit. Další možností je “hrát hru” – sledovat změny v sazbách, koupit, když jsou nízké, prodat, když jsou drahé – ale v tomto případě musíte držet krok a sledovat sebemenší výkyvy na trhu.

Kryptosvět je plný příležitostí a stačí se jich chopit. Tak jako v tradičním obchodování, nesmíte zpanikařit, ale musíte být vnímaví k situaci rozhodovat se rychle, v krajní situaci bude možná nezbytné vzít si úvěr. Ale také musíte myslet na to, že je to úplně nový a neprozkoumaný svět, ve kterém je možné vše.